Být online je pro naše děti normální. Ale musí to opravdu být?

Být online je pro naše děti normální. Ale musí to opravdu být?

Kdepak jsou ty časy

Přiběhli jsme ze školy, hodili jsme aktovku do rohu a hurá ven. Pokud jsme bydleli ve městě, nejlepší atrakcí byl stojan na klepání koberců nebo sušák na prádlo. Pokud jsme byli z vesnice, mohli jsme si stavět bunkry kousek za vsí. V zimě jsme bruslili na nádrži nebo sáňkovali na kopci. Tak jako tak jsme trávili hodně času na čerstvém vzduchu.

hry_na sídlišti

Večer se nám u večerníčka zavíraly oči a nejpozději v osm jsme byli v říši snů. Víkendy jsme trávili u babiček nebo na chalupě a zažívali jsme uspokojivou volnost. V kapse nás netížil mobilní telefon, jen jsme se občas přišli domů ukázat. To bylo dětství.

Doba je jiná

Dnešní děti většinu času netráví venku s kamarády, nýbrž u počítače či televize. Mnozí ani neznají své vrstevníky v okolí, protože se s nimi nemají jak setkat. Po škole mají totiž různé kroužky – angličtinu, klavír, florbal či výtvarnou výchovu a domů jezdí pomalu za tmy. Čím to je? Rodiče musí v práci mnohdy trávit více času, zkrácené úvazky pro matky jsou vzácností a tak je rodina ráda, že se setká u večeře po šesté hodině. Do toho se ještě musí napsat úkoly, připravit se na další pracovní den, udělat večerní hygienu a na povídání si o tom, kdo co ten den zažil, nezbývá moc času. Natož pak nějaké běhání po venku.

Být online

Pro děti je kontakt s vrstevníky důležitý. Potkávají se ve škole, ale touží trávit s jinými dětmi i volný čas. A když to nejde fyzicky, setkávají se alespoň virtuálně.

sociální_sítě

Sdílí společně videa, fotografie či pocity na sociálních sítích a díky tomu neumí navázat kontakt „na živo“. Přeci jen online je to mnohem jednodušší. Co s tím? Přihlaste děti do zájmového kroužku poblíž vašeho bydliště, ať se seznámí s dětmi z okolí. V létě vyšlete ratolest na tábor, ale pozor: ne na tábor s „youtubery“ či zaměřený na hraní počítačových her. Pěkně do přírody, a aby se něco naučili, vyzkoušet můžete například letní jazykové tábory.

Comments are closed.