Domácí výroba slizu

Domácí výroba slizu

Sliz se stal velkým hitem a děti ho milují. Je barevný, se třpytkami nebo v něm mohou děti objevit postavičku. Jenže taková vášeň leze pěkně do peněz, když má člověk pořád dítěti kupovat nový a nový sliz. Proto se hodně rozmohlo vyrábění toho domácího, který vyjde na pár korun a je ho takové množství, aby se z něj dal udělat sliz různých barev a se spoustou třpytek.
Jelikož není jeho výroba vůbec složitá může si ho dítě dělat samo. Ti menší s dozorem rodičů. Sliz, na který tu máte dva návody jsou jedny z těch jednodušších, které můžete spolu s dětmi vyrobit.
sněhuláček z modelíny

Návod č. 1

Suroviny:

·         170 g tekutého lepidla (nejlépe Herkules)
·         ½ polévkové lžíce jedlé sody
·         2 polévkové lžíce vody
·         Roztok na kontaktní čočky (pokud kontaktní čočky nenosíte, levně pořídíte roztok např. v drogerii DM)
·         Potravinářské barvivo, třpytky

Postup:

Připravte si plastovou misku, ve které budete směs míchat. Nalijte do ní dané množství lepidla, ke kterému přisypte jedlou sodu a důkladně promíchejte, dokud se vše řádně nespojí. Poté přidejte 2 lžíce vody a barvivo, příp. třpytky. Vše opět řádně promíchejte. Nakonec ještě přidávejte po trochách za neustálého míchání roztok na čočky (POZOR! Dáte-li roztoku příliš stane se sliz tuhým a nepoddajným). Naopak, jestliže ho bude málo, bude sliz velmi mazlavý, proto je lepší přidávat roztok postupně a nechat sliz 1-2 minuty „odpočinout“, abychom viděli jeho pravou konzistenci.
 potřeby na malování

Návod č. 2

Suroviny:

·         Tekuté lepidlo
·         Jedlá soda
·         Tekuté mýdlo
·         Potravinářské barvivo, třpytky

Postup:

Do misky nelijte tekuté mýdlo (množství podle toho, kolik chcete ve výsledku slizu, čím více lepidla, tím více slizu uděláte). Přidejte trochu tekutého mýdla a pořádně vše zamíchejte. Přidejte potravinářské barvivo, příp. třpytky. Za neustálého míchání přidávejte jedlou sodu, poté směs řádně propracujte v rukách, jako těsto.
Věřím, že si při výrobě slizu užijete spoustu zábavy a děti tak zabavíte v sychravém podzimním odpoledni. Nezapomínejte sliz uklidit do uzavíratelné krabičky, aby nevyschl, když si s ním děti nehrají. Určitě se nenechte vyvést z míry, když se vám sliz hned na poprvé nepovede. Trpělivost přináší růže, a i vám se určitě sliz povede na další pokus.

Comments are closed.