V tuzemsku, nebo v zahraničí?

V tuzemsku, nebo v zahraničí?

Rozhodování v pěti lidech má jednu skrytou výhodu. Pokud se rodina potřebuje na něčem dohodnout, bývají ve výhodě se třemi hlasy děti. A jinak tomu není ani u výběru lokality na letní dovolenou. Ve hře se nakonec udržela dvě zajímavá místa. Která nabízela, kromě celodenních cyklotras, i koupání. Na obou místech je řada rybníků, které lze celý týden využít k příjemnému relaxování. Třeboňsko, které leží na jihu naší republiky, nabízí kromě cyklistických tras i několik stezek naučných. Mezi které patří i ta nejoblíbenější – okolo Třeboně. Měří necelé čtyři desítky kilometrů a nabízí seznámení nejen s místní přírodou, ale během jejího absolvování je možné nahlédnout i do historie tohoto kraje. Přímo cílovým městem prochází i trasa dálková – Rožmberského dědictví. Po které je možné se dostat i vzdálenějších míst, která stojí za prohlídku. Do svého mobilního zařízení je možné stáhnout on-line podrobnou cyklistickou mapu tohoto kraje. Pro děti jsou vhodnější kratší výlety. Naučná stezka kolem rybníku Svět měří okolo deseti kilometrů a zvládnou ji i ti nejmenší.

Dovolená na kolech

Druhým místem, které nakonec zvítězilo u tří členů rodiny, byla Mazurská jezera. Která leží na severu sousedního Polska. Zajímavé turistické místo, které je protkáno cyklistickými trasami, vinoucími se kolem desítky jezer. Spojenými vodními kanály. Jejichž hladinu brázdí plachetnice, kterými se mohou přepravit i letní hosté. Trasy výletů na kole vedou převážně mírně zvlněnou krajinou. Kterou fyzicky zvládnou všechny děti. Asfaltový povrch se střídá s dlažbou. A z travnatých stezek lze přejet na cestu pískovou. Počasí tu v letních měsících je teplé, ale na občasné přeháňky je potřeba se také vybavit.

Večer na břehu jezera

Na mírných návrších Mazur, která lemují jezera,  stojí malé zemědělské usedlosti a lákají místními specialitami cyklisty k občerstvení a odpočinku. Nad krajinou se vznáší od jara do podzimu hejna ptáků. Včetně čápů. Tomuto místu se ne nadarmo říká zelené plíce Polska. Zeleň hlubokých lesů se tu střídá s modrými hladinami jezer. Která nabízí v letních měsících návštěvníkům příjemné koupání. Za prohlídku stojí srdce Mazur Gyžicko, které stráží pevnost Boyen s otáčivým mostem a nad městem Ryn se zase tyčí a k prohlídce zve historický křižácký hrad. A minout rovněž nejde největší polské jezero Sniardwy, kolem kterého se rozprostírá Pisžský prales. V oplocené rezervaci tu lze spatřit zubry. Kteří tu před mnoha lety našli stálý domov.

Comments are closed.