Sladká agáve

Sladká agáve

Tato rostlinka se vyskytuje v Severní a Jižní Americe a je svým vzhledem velice podobná typické rostlině Mexika, kterou je kaktus. Můžete se ale také setkat s označením americká aloe.  Ani s jednou z těchto rostlin ovšem nemá nic společného, jelikož pochází z řádu sukulentů.

rostlina agáve

Známá je hlavně díky výrobě agávového sirupu, který je často velice propagován jako zdravé přírodní sladidlo. Jedná se o šťávu, která vytéká z naříznutých listů a zbarvením se podobá javorovému sirupu. Agávový sirup má velice nízký glykemický index, díky němuž nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rychle jako rafinovaný bílý cukr. Obsahuje ale také 70-90 % fruktózy (což je jednoduchý cukr) a tak byste to s tímto sirupem neměli až tak přehánět (tak je to koneckonců ale se všemi sladidly). Hlavně by si na tento fakt měli dávat pozor diabetici. Používat bychom jej měli v 2x menším množství než med. Důvod je naprosto jednoduchý: má totiž až 2x větší sladivost. Fruktóza má také tu nevýhodu, že se jedná o zdroj okamžité energie. To znamená, že Vás sice dokáže rychle nakopnout, ale pokud jej nevyužijete, ukládá se v těle v podobě nevzhledných, a ne zrovna oblíbených tukových polštářků. Proto je ideální si tento sirup dopřávat před sportovními výkony a v situacích, kdy víme, že bude mít zajištěný výdej energie.

Tato rostlina ovšem není známá jen výrobou sladkého sirupu, ale také se z ní vyrábí velice oblíbený alkohol, jež je také považován za národní alkoholický nápoj Mexika. Správnou odpovědí je samozřejmě tequila. Konzumovat se ovšem dá i nezpracovaná. Konkrétně se jedná o její květinové stonky a základní listy, které se jednoduše upečou. Možná vás také překvapí, že se z ní dají vyrábět rohože a papír.
tequila a koktejl

Agáve se pyšní velkým množstvím minerálů, ze kterých lze jmenovat hlavně železo, vápník, hořčík a zinek, vitamínů a nespočtem skvělých účinků na zdraví člověka. Velice úspěšná je při léčení podrážděné pokožky, což věděli už i starověcí Aztékové a Mayové, kteří tuto rostlinu spolu s vaječnými bílky přikládali na rány, trávicích potíží, vysoké horečky a používá se dokonce i při léčbě žaludečních vředů. Působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění (zároveň snižuje krevní tlak do normálních hodnot a stejně tak i cholesterol). Bohužel se tyto pozitivní vlastnosti nevyskytují u agávového sirupu.



Nezařazené
Comments are closed.