Spočítejte si, jestli jste či nejste obézní

Spočítejte si, jestli jste či nejste obézní

Nemyslíte si, že jste obézní, i když vám to každý říká? Můžete si to snadno ověřit. Pouze váha vám v tom ale nepomůže. Daleko přesnější je BMI kalkulačka.

Spočítejte si, jestli jste či nejste obézní

V dobách ještě relativně nedávno minulých byly problémy lidstva ohledně jídla spojeny s jeho nedostatkem. V dnešní době je to ale přesně naopak, alespoň na západní polokouli. Jídla máme dostatek a nevážíme si ho a v hojné míře ho dokonce vyhazujeme. Přebytek jídla navíc způsobuje, že se přejídáme, což je nehezká vlastnost, která má za následek obezitu. A ta není vůbec pěkná a už vůbec není zdravá. Čím více člověku v těle koluje tukových buněk, tím více si zadělává na zhoršení zdravotního stavu. Obezita tedy není problém estetický, alespoň ne primárně, ale jedná se hlavně o zdravotní komplikaci, kterou je nutné řešit.

Kostky cukru

Ne každý ale tuší, že je obézní. Mnoho lidí žije s domnělou představou, že jich se nadměrná nadváha vůbec netýká. Že mají maximálně tak lehkou nadváhu a k tomu větší bříško. Část z nich má jistě pravdu. Hlavně manuálně pracující lidé mají hodně hmotnosti ve svalech, takže váha může docela zkreslovat. I proto existuje kalkulačka BMI Bmikalkulacka, která může tyto rozptýlit nebo naopak potvrdit.

Co s tím dělat?

Když snad BMI nevyjde úplně nejlépe, není důvod k panice. Ani ono není zrovna nejpřesnější, ale rozhodně se jedná o indikaci k návštěvě lékaře a případných testů na zjištění poměru tuků, respektive špatného cholesterolu v krvi. Pokud i tyto výsledky budou nepříznivé, je dobré začít s hubnutím. Principiálně to jde docela lehce, ale v praxi je to daleko horší. Asi jako všechno. Základem je pochopitelně dieta, která by měla být vyvážena a ušita danému jedinci na míru, jelikož pouze tak ji bude schopen dodržovat.

Nezdravé jídlo

Pohybem k nižší hmotnosti

Změna režimu by se ale neměla týkat pouze stravování, ale rovněž by se měl změnit i pohybový režim člověka. Jednoduše řečeno, méně zahálky, více sportování. Opět je nesmyslné někoho nutit do něčeho, co ho nebaví nebo dělat nechce. Existuje celá řada sportovních aktivit, kterou jsou všeobecně zábavné a zároveň pomohou s hubnutím.

Comments are closed.