Tepelná pohoda

Tepelná pohoda


Plynové kotle
Nejčastěji využívané vytápění českých domácností. Jsou vhodné jak pro malé domy, tak pro velké bytovky, nebo vily. Velkou výhodou tohoto vytápění je jejich automatický provoz. Teplotu lze jednoduše regulovat a za zmínku stojí i snadný ohřev vody. Plynové kotle jsou bud obyčejné, nebo kondenzační. U kondenzačního kotle je výhoda, že teplo dále zužitkuje a v dnešní době je pro svou úsporu více populárním. Nové plynové kotle tak zajistí zásobu tepla a při dnešních cenách za plyn je tato varianta asi nejvíce úsporným řešením.
dřevo u krbu
Krbová kamna a krby
I když existují i kotle na tuhá paliva, zaměříme se na kamna, která jsou součástí obývaného interiéru. Lidé často kombinují plynový kotel spolu s krbovými kamny, nebo krbem. Důvodů je mnoho. Usazení krbových kamen, nebo krbu v nejvíce obývané místnosti zajistí nejen příjemné chvilky u praskajícího ohně, ale pokud máte přístup k levnému palivovému dřevu, k úspoře energie a k akumulaci tepla je tato varianta skvělou volbou. 
Teplo je potřeba udržet
Úspora energií za vytápění není pouze o volbě tepelného zdroje. Nehospodárnost vašeho domova může způsobovat nedostatečná tepelná izolace, stará okna, nebo třeba špatná regulace teploty. Především u oken se klade důraz na vysoký únik tepla. Proto se čím dál více vyměňuji stará okna za kvalitní a energeticky úsporná.
pes zabalený v dece
Jaké jsou doporučované teploty k zajištění tepelné pohody?
Nejvyšší teplota by měla panovat v koupelně. Jako ideální se uvádí teplota 24°C. V obývacím pokoji a kuchyni je dobré udržovat teplotu mezi 20-22°C. Studenější by měl být prostor pro spaní, proto například v ložnici udržujte teplotu kolem 18°C. Neobývané prostory není potřeba vytápět. Pokud můžete zajistit na chodbě teplotu okolo 15°C, bohatě to stačí. K tepelné pohodě se váže i dobrá vlhkost vzduchu. Zásada je jednoduchá, čím je vzduch teplejší, tím by měl být vlhčí. V zimě je doporučovaná vlhkost vzduchu mezi 20-40%.


Nezařazené
Comments are closed.