Patchwork
Patří mezi speciální textilní techniky, kdy jde o sešití malých a různě barevných kousků látek a pomocí toho vznikají různé geometrické tvary. Výsledné dílo se dá použít samostatně, ale nejčastěji se používá tzv. sendvič, kdy horní část tvoří patchwork, uprostřed bývá výplň a ve spod, je opět látka a toto vše se prošije ozdobnými stehy. Celkově se této technice říká quilt.
Historii patchworku tvořili zejména ženy amerických osadníků. Protože se američtí osadníci pohybovali v neobydlených krajinách, používali vše, co přišlo vhod. Nejčastěji používali staré látky. Ženy právě z těch kousků látek dokázaly vytvořit překrásné díla.
Dnes se nečastěji používají látky ze 100 % bavlny, které jsou ozdobené různými vzory. Patchwork prošel mnoho období a myslelo se, že bude jen minulostí. Mezi jedno takové období patří i konec druhé světové války. V poslední době se patchwork stal hodně moderní a velmi používanou technikou šití. Velmi populární je v USA nebo v Japonsku v České republice se ještě až tak populární nestal, ale jsou zde různé kluby patchworku nebo kurzy a taky už i obchody zaměřené na patchwork.
Patchwork se nejvíce používá na deky, polštáře nebo přehozy. Patchworkovou techniku lze i využít na tašky, batohy, nábytek nebo různé oděvy.
Mezi základní techniku patří řezání, šití, lemování, stříhání a prošívání.
Nejjednodušší způsob je stříhání. Při tomto způsobu se látka skládá do několika vrstev, nejčastěji se vytvářejí vrstvy dvě, dále čtyři a někdy vrstev i více. Musí se dát pozor na to, aby konce látky vždy na sebe hezky seděly. Okraje by měly mít šířku s ohledem na švy 15 mm. Díly se sešívají sousedním lícem a po sešití musíme vždy švy sežehlit v jednom směru.
Další možnost šití je tzv. úsporné šití. To znamená, že sešijeme dva první díly, pak přiložíme a sešijeme další dva díly a tento proces postupně opakujeme až do konce.
Patchwork se dá prošít i různými vzory. Volba barvy záleží jen na nás a pro začátek můžeme využít nejjednodušší vzor šití podél švů sešitých dílů.